Adana

 

Plaka 01
Alan Kodu 0(322)
Toplam Nufus 2.183.167
Yüzölçümü 14.125 km²​

 

Genel Bilgiler

Adana’da Gezilecek Yerler

Kebabın ana vatanı Adana’da damak tadınızı şahlandırırken, tarihi yerleri keşfetmeye ne dersiniz? Adana’da ilçe ve merkezlerde her köşe başında bir kebap ya da ciğerciye rastlayabilirsiniz. Üstelik bu kebapçıların hepsi ünlü ve uzun yıllardır bu işi yapıyor. Yeme ve içme konusunda özel bir yere gitmenize gerek yok yani. Peki, Adana’da gezilecek ve görülecek yerler nelerdir?

Toros dağlarının eteklerinde yer alan Kozan Kalesi, tarih kokan duvarları ile uğramaya değer yerlerden bir tanesi olacaktır. Bununla birlikte eğer zamanınız varsa Varda Köprüsünü de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Atatürk Parkı ve Ulu Cami ve Külliyesi de mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Tabii ki tarihi güzelliklerini keşfetmeden, Adana’ya gitmenin de bir anlamı kalmayacak.

Müzeler ve arkeoloji ile aranız iyi ise, Adana Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi ve Atatürk Bilim ve Kültür merkezi kesinlikle görmeniz gereken yerlerdir. Adana ve Adana’nın tarihi hakkında derin bilgileri burada bulabilirsiniz. Bununla birlikte Yılankale’de tarih kokan yollardan geçebilir, Kapıkaya Kanyonunda benzersiz doğa harikası bir ortamı ziyaret edebilirsiniz. Adana’dan hediyelik eşya ve yerel hediyelerle evinize dönmek istiyorsanız, Kazancılar Çarşısına mutlaka uğramalısınız. Buradan, hem hediyelik eşya satın alabilir, hem de Adana kültürüne dair detayları öğrenebilirsiniz. Doğa ile daha fazla iç içe gezi yapmak istiyorsanız, Dağılcak Tabiat Parkı ve Karaisalı Dokuzoluk Kanyonunu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.


Adana İlçeleri

Amasya'nın 15 ilçesi bulunmaktadır.

 1- Aladağ  9- Pozantı
 2- Ceyhan  10- Saimbeyli
 3- Çukurova  11- Sarıçam
 4- Feke  12- Seyhan
 5- İmamoğlu  13- Tufanbeyli
 6- Karaisalı  14- Yumurtalık
 7- Karataş  15- Yüreğir
 8- Kozan  

adana nerede adana haritası


Anahtar Kelimeler: Adana Alan KoduAdana PlakaAdana NufusuAdana Yüzölçümü0322 Alan Kodu Nerenin01 Plaka Nerenin

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!
Bunları da okumak ister misiniz?

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright, FirmamNerede, Tüm Hakları Saklıdır. 2024

Iyzico